دانستنی های خودرو

6 علائم خرابی واتر پمپ ال ۹۰را بشناسید

مهمترین علائم خرابی واتر پمپ ال ۹۰را بشناسید

واتر پمپ چگونه کار می کند

از سری دانستنیهای خودرو شما را با علائم خرابی واتر پمپ ال ۹۰ در مجله کالا یدکی آشنا می کنیم

با هر بار روشن شدن موتور، واتر پمپ نیز شروع به کار کرده و مایع درون رادیاتور را به سمت موتور پمپاژ می‌نماید و مایعی که حاوی آب و ضدیخ است، درون سرسیلندر و پوسته موتور به گردش درمی‌آید. حرارت موتور جذب مایع شده و در نتیجه دمای آن بالا می‌رود که برای خنک شدن باید به رادیاتور باز گشته تا پس از  خنک شدن، مجدداً به سمت موتور بازگردد.

 

چون وظیفه واتر پمپ برقراری گردش دائمی آب در موتور است تا زمانی که موتور خودرو روشن است باید کار کند، معمولاً کارخانه‌های سازنده، آن‌ها را با طول عمر بالا می‌سازند. البته ممکن است برخی از واتر پمپ‌ها زیاد عمر نکنند و از آنجایی که خرابی این قطعه از خودرو، مشکلات متعددی از جمله خرابی واشر سرسیلندر و موتور خودرو را به دنبال دارد در نتیجه باید سریعاً به تعمیر یا تعویض آن اقدام نمود.

مهمترین  علائم خرابی واتر پمپ ال ۹۰را بشناسید

مهمترین علائم خرابی واتر پمپ ال ۹۰را بشناسید

 

خرابی واتر پمپ ال ۹۰ چه زیانی برای خودرو دارد؟

کارشناسان همواره توصیه می کنند اگر نشانه هایی دال بر خرابی واتر پمپ ال ۹۰ مشاهده کردید، بی معطلی، خودرو را متوقف و خاموش کنید. دلایل زیادی برای توقف خودرو در این شرایط وجود دارد؛ زیرا وقتی واتر پمپ ال ۹۰ کار نکند، حرارت تولیدی سیستم موتور، کنترل نشده و دما با سرعت بسیار زیادی بالا می رود. بالا رفتن دمای موتور باعث سوختن واشر سر سیلندر ، یکی از مهم ترین و پرهزینه ترین مشکلات در خودرو است.

 

واشر سر سیلندر ، همان قطعه پلاستیکی ای است که بین بلوک سیلندر و سر سیلندر قرار می گیرد. وظیفه واشر سر سیلندر مثل دیگر واشرها، آب بندی است؛ فقط با این تفاوت که حساسیت قسمتی که باید آب بندی کند، بسیار بالاست و به محض از دست دادن خاصیت عایق گونه خود، دردسرهای بزرگی را ایجاد می کند.

واشر سر سیلندر ، محفظه احتراق را آب بندی می کند و محفظه احتراق ، گرم ترین قسمت موتور خودروست. حتماً خوب می دانید که در بازار خرید و فروش خودرو، خودروهایی که واشر سر سیلندر سوزانده اند و یا حتی اصطلاحاً «ترسانده اند»، از ارزش بسیار کم تری نسبت به خودروهایی که تاکنون مشکلی برای واشر سر سیلندرشان به وجود نیامده است، برخوردارند.

واتر پمپ ال ۹۰ با پمپاژ آب و مایع خنک کننده به داخل سیستم موتور و گردش دائمی در آن، گرمای تولیدی از سیستم موتور را دریافت کرده و آب داغ را به رادیاتور باز می گرداند.

مهمترین علائم خرابی واتر پمپ ال ۹۰را بشناسید

مهمترین علائم خرابی واتر پمپ ال ۹۰را بشناسید

علائم خرابی واتر پمپ ال ۹۰

توجه داشته باشید اگر خودروی تان را به دلیل خرابی واتر پمپ متوقف کردید، اولین کاری که باید انجام دهید، خنک کردن رادیاتور است. برای این کار کافی است بدون اینکه سر و بدنتان را به رادیاتور نزدیک کنید، روی آن آب بریزید.

 

مشاهده یک یا دو مورد از موارد زیر به معنای خرابی واتر پمپ ال ۹۰ شماست:

 

عملکرد نامناسب کولر خودرو 

نشت محلول آب و ضد یخ از خودرو و مشاهده لکه هایی از این محلول در محل پارک خودرو 

روشن شدن چراغ هشدار ضدیخ 

کاهش آب رادیاتور 

بالا رفتن آمپر آب 

شنیدن صدایی شبیه به ساییدگی دو قطعه بر روی هم از ناحیه موتور ( اگر به این صدا بی توجه باشید، به مرور زمان، صدا بیشتر و شرایط موتور خودروی تان بدتر می شود )

 

شما با بررسی دوره ای واتر پمپ ال ۹۰ و تسمه آن می توانید از خرابی کامل این قطعه، پیش از اینکه به موتور خودرو آسیبی بزند، جلوگیری کنید.

 

مهمترین علائم خرابی واتر پمپ ال ۹۰را بشناسید

مهمترین علائم خرابی واتر پمپ ال ۹۰را بشناسید

واتر پمپ ال ۹۰ چقدر عمر می کند؟

در ادامه علائم خرابی واتر پمپ ال ۹۰ باید گفت:

واتر پمپ ال ۹۰ مثل واتر پمپ اکثر خودروها، مکانیکی است و با تسمه کار می کند؛ به همین دلیل هم توصیه می شود هنگام بررسی واتر پمپ ال ۹۰ تسمه آن را نیز بررسی کنید. بازدید از تسمه واتر پمپ ، باعث می شود اگر ایرادی مثل پوسیدگی وجود دارد، قبل از اینکه مشکل جدی تر شود و در عملکرد واتر پمپ تأثیر بگذارد، آن ایراد را برطرف کنید.

 

منظور از تسمه واتر پمپ ال ۹۰ ، همان تسمه تایم است. در واقع پروانه واتر پمپ با کمک تسمه تایم شروع به چرخیدن می کند. کارشناسان توصیه می کنند، هنگام تعویض تسمه تایم ، واتر پمپ ال ۹۰ را هم تعویض کنید. عمر مفید تسمه تایم معمولاً توسط شرکت خودروساز اعلام می شود.

 

چنان که می دانید شرایط نگهداری از خودرو و نوع رانندگی تأثیر مستقیمی بر روی دوام قطعات مصرفی می گذارد؛ واتر پمپ هم که قطعه ای مصرفی است، از این قاعده مستثنا نیست.

به طور کلی انتظار می رود که واتر پمپ ال ۹۰ بدون بروز مشکل، برای دو سال کار کند؛ پس چنانچه واتر پمپ ال ۹۰ شما زودتر از این زمان خراب شده است، باید ایراد را در نوع رانندگی و شرایط نگهداری خودتان از خودرو جستجو کنید. از جمله مهمترین عواملی که در مستهلک شدن واتر پمپ ال ۹۰ تأثیر زیادی دارد، میزان دمایی است که خودرو در آن قرار دارد و سرعتی که راننده با آن می راند.

 

واتر پمپ ال ۹۰ جزو قطعاتی است که رانندگان کمتر از آن بازدید می کنند. بعد از مطالعه این مقاله و بازدید از واتر پمپ خودروی تان، مشاهداتتان را برای ما بنویسید. کالا یدکی و خوانندگانش از تجربیات شما استفاده می کنند.

مهمترین علائم خرابی واتر پمپ ال ۹۰را بشناسید

مهمترین علائم خرابی واتر پمپ ال ۹۰را بشناسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.