دانستنی های خودرو

5 علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ چیست؟

5 علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ چیست؟

نقش رادیاتور در خودرو چیست؟

از سری مطالعات خودرو شما را با 5 علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ چیست؟ در مجله کالا یدکی آشنا می کنیم.

در موتور خودرو به دلیل اعمال عمل احتراق طبیعتا حرارت زیادی تولید می شود و این حرارت به قطعات داخل موتور می رسد. طبیعی است که دستگاهی باید وجود داشته باشد تا محیط موتور را خنک کند تا از آسیب رسیدن به موتور جلوگیری شود. حرارت تولید شده در اثر عمل احتراق به بیش از2000 درجه سانتی گراد می رسد. نکته اینجاست که کمبوذ حرارت یعنی پایین بودن بیش از حد دما موتور هم باعث آسیب رسیدن به موتور می شود. پس یک حرارت و دوای متعادل چاره کار است. مناسبترین حرارت برای موتور خودرو حدود 80 درجه سانتی گراد می باشد. پس نتیجه می گیریم یک سیستم خنک کننده با طراحی دقیق می تواند دمای موتور را ثابت نگه دارد و وجود آن به منظور جلوگیری از ذوب شدن فلزات و قطعات موتور الزامیست. رادیاتور خودرو همین سیستم خنک کننده که خود از بخش هایی تشکیل شده و خراب شدن هر قسمت در کم شدن آب رادیاتور خواهد شد که در ادامه دقیق تر به آن می پردازیم. اجزای تشکیل دهنده رادیاتور عبارتند از:

فن بخاری

مجاری آب

ترموستاتپ

منبع انبساط

لوله برگشت آب از موتور

شبکه رادیاتور

محفظه پایین رادیاتور

فن

واتر پمپ

لوله ورودی آب به بخاری

لوله برگشت آب از بخاری

بخاری

علت کم کردن آب رادیاتور پژو 405 چیست؟ - مجله اینترنتی توربومگ
5 علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ چیست؟

خرابی درب منبع انبساط؛ علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵

خراب شدن درب منبع انبساط یا همان رادیاتور ، یکی از علت های اصلی کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ است. درب منبع انبساط شامل دو سوپاپ است: سوپاپ فشار و خلع. این دو سوپاپ در کنار هم وظیفه دارند مانع تبخیر آب داخل رادیاتور شوند. اگر درب منبع انبساط، سالم باشد ولی به درستی در جای خود بسته نشود نیز آب رادیاتور به بیرون نشت می کند.

خرابی فن؛ علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵

مقدار زیادی از حرارت موتور خودرو توسط فن یا همان پروانه ی خنک کننده کاسته می شود. فن خودرو ممکن است بنا به دلایلی مثل سوختن فیوز نتواند به وظیفه ی خود عمل کند؛ در این صورت، موتور خودرو جوش می آورد و آب رادیاتور سر ریز می کند. به طور کلی، جوش آوردن خودرو (به هر دلیلی) می تواند علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ باشد.

اگر علاقه مند به عیب یابی خودروی تان هستید، می توانید مقالات جالبی را در کالا یدکی مطالعه کنید. « موتور فن و هر آنچه که باید راجع به عیب یابی آن بدانید» جزو مقالات تخصصی و آموزشی کالا یدکی  در این زمینه است.

کم شدن آب رادیاتور خودرو چه دلایلی دارد؟ - آموزش دیاگ و ردیابی خودرو
5 علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ چیست؟

خرابی قمقمه آب رادیاتور؛ علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵

به دفعات مختلف دیده شده است که علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ و به طور کلی، عملکرد نادرست سیستم خنک کاری، خرابی قمقمه آب رادیاتور است. چنانچه آب موجود در رادیاتور کم باشد، رادیاتور می تواند از آب ذخیره شده در قمقمه استفاده کند. این قطعه به عنوان نوعی نگهدارنده ی جانبی آب و ضدیخ است. جوش آوردن خودرو، ترک برداشتن بدنه و عدم بست صحیح درب قمقمه از جمله عوامل خرابی آن است.

بروز ایراد در سیلندر؛ علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵

ترک خوردن بلوک سیلندر و یا دفرمه شدن سر سیلندر، از جمله بزرگترین دردسرهایی هستند که ممکن است هنگام بررسی علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ با آن مواجه شوید. ورود آب به داخل سیلندر یا خروج آب از آن، پس از آسیب دیدن سیلندر و سر سیلندر ، مسئله ای طبیعی است.

در چنین شرایطی اگر مایع خنک کننده حاوی ضد یخ نباشد، با دردسرهای دیگری از قبیل رسوب آب در منافذ موتور هم مواجه می شوید.

مقاله ای با عنوان « سر سیلندر ترک خورده و واشر سر سیلندر سوخته چه علائمی دارند ؟» در کالا یدکی درج شده که نکات مهمی را درباره ی خرابی این دو قطعه ی اساسی در اختیارتان قرار می دهد.

خرابی ترموستات؛ علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵

یکی از علت های نشت آب و ضد یخ از قسمت زیرین خودرو، خراب شدن ترموستات، یکی از اجزای سیستم خنک کننده است. وظیفه ی ترموستات، پایین آوردن دمای موتور تا حد تعادل است. بهترین دما برای کارکرد موتور، ۹۵ درجه سانتیگراد است. یکی از مهمترین تاثیرات خرابی ترموستات، بالا رفتن بیش از حد دمای موتور و سر ریز کردن آب و ضد یخ است. استفاده از ضد یخ بی کیفیت و یا زنگ زدن ترموستات از عوامل اصلی خرابی آن است.

خرابی واتر پمپ؛ علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵

وظیفه ی واتر پمپ، پمپاژ آب و ضد یخ به سمت موتور و کاهش دمای آن است. در صورتی که واترپمپ خراب شود، دمای موتور قابل کنترل نخواهد بود و به سرعت بالا می رود. بدترین شرایط برای موتور، کار کردن در دمای بالاست. از علائم خرابی واتر پمپ، کاهش آب رادیاتور، نشتی آب و ضد یخ از خودرو، بالا رفتن آمپر آب و روشن شدن چراغ ضد یخ است. برای این که مطمئن شوید علت کم کردن اب رادیاتور پژو ۴۰۵ شما، خرابی واترپمپ خودروی تان نیست،

آیا مورد دیگری برای بیان علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ سراغ دارید؟ لطفا بنویسید تا به ادامه ی مقاله اضافه شود. کالا یدکی از تجربیات شما در جت بهبود مقالات خویش بهره می برد.

آب رادیاتور پژو ۲۰۶ به صورت عمده با بهترین قیمت
5 علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.