دانستنی های خودرو

11 نکته برای نحوه رانندگی در باران و جاده خیس و لغزنده!

نحوه رانندگی در باران و جاده خیس و لغزنده

رانندگی در یک روز بارانی

از سری دانستنیهای خودرو شما را با نحوه رانندگی در باران در مقاله ای از کالا یدکی آشنا می کنیم.

در زمان شروع بارندگی و بارش برف و در لحظات ابتدایی بارندگی جاده بسیار لغزنده است، متاسفانه عده ای از رانندگان خطرات جاده را درک نمی کنند، خیلی وقت ها امکان دارد یک سطح بسیار لغزنده در اثر ریختن روغن یا بنزین درسطح جاده ایجاد شود.

بنابراین پیشنهاد می شود در 40 دقیقه تا یک ساعت ابتدای بارندگی تا وقتی سطح جاده از روغن پاک شده و شرایط جاده برای رانندگی بهتر گردد از شتاب گیری بی مورد اجتناب و کمتر از ترمز استفاده شود ،

بخاطر داشته باشید زمان ترمز گرفتن در جاده های خیس بیشتر از جاده های خشک است و از گرفتن ترمز های ناگهانی که موجب سُر خوردن خودرو می شود، حتما خودداری نماید.

در زمان بارش باران برای رفع مشکل بخار کردن شیشه ها و کمتر شدن دید راننده

استفاده از بخاری ماشین بهترین راه حل است. روش کار این است که ابتدا خروجی باد گرم سیستم تهویه هوا خودرو را روی شیشه ها تنظیم کرده و بهترین سرعت فن را متناسب با میزان شدت بخار روی شیشه انتخاب نمایید.

همچنین می توانید از گرمکن شیشه عقب برای برطرف کردن بخار شیشه عقب خودرو، استفاده کنید. اگر دما هوا بیرون خیلی سرد نباشد، می توانید با باز کردن شیشه خودرو نیز دما داخل ماشین را با بیرون یکی کنید و از باران گیر شیشه خودرو برای جلوگیری از ورود باران به داخل خودرو می توان هم استفاده نمایید

نحوه رانندگی در باران و جاده خیس و لغزنده

نحوه رانندگی در باران و جاده خیس و لغزنده

نکات لازم برای رانندگی در باران

بدون شک باران بیشتر از همه روی عملکرد تایرهای ماشین تاثیر می‌گذارد و با توجه به این که نقش اصلی آن‌ها حفظ اصطکاک و ایجاد کشش کافی بین ماشین و سطح زمین است، لیز بودن جاده می‌تواند عملکرد آن را مشکل کند.

لاستیک‌ها و نحوه رانندگی در باران

بعضی از لاستیک‌ها به مرور زمان و طولانی شدن تاریخ تولید، خشک‌تر می‌شوند و چسبندگی آن‌ها هنگام خیس بودن جاده کم می‌شود. بنابراین مهم است به کیفیت تایر خودروی خود دقت کنید و حواستان باشد بسیاری از تایرهای موجود در بازار از نوع تابستانی هستند و طراحی آج آن‌ها به شکلی است که نمی‌توانند راحت آب روی جاده را بشکافند و به طرف بیرون هدایت کنند. لاستیکی که مقدار آج کمی دارد چسبندگی آن نیز به سطح زمین اندک است. علاوه بر این باید باد لاستیک خود را بررسی کنید چون روی رانندگی در باران تاثیر می‌گذارد.

برف پاک کن و نحوه رانندگی در باران

یکی از بخش‌های مهم خودرو که روی دید راننده تاثیر می‌گذارد سیستم برف پاک‌کن است و بهتر است پیش از شروع فصل باران، موتورهای برف پاک‌کن، شیشه‌شور و تیغه‌ها را بررسی کنید.

سیستم روشنایی خودرو و نحوه رانندگی در باران

نکته دیگر سیستم روشنایی خودرو است که باید دقت کنید استفاده از چراغ‌های قدرتمندتر مانند انواع زنون و هد لایت که بین جوانان مد شده است اغلب اوقات در کنار پرتاب نور بیشتر، دید را در بارندگی کاهش می‌دهند، چون بازتاب نور سفید بسیار بالا است.

ترمزها در نحوه رانندگی در باران

حالا به مهم‌ترین بخش خودرو یعنی ترمزها می‌رسیم که هنگام بارندگی از چسبندگی تایرها کم می‌شود. همچنین دیسک و لنت‌های ترمز نیز ممکن است مرطوب شوند و هنگام ترمز گرفتن با مشکل قفل شدن چرخ‌ها یا کاهش قدرت ترمز روبرو شوید.

سرحال بودن راننده در نحوه رانندگی در باران

در کنار سلامت ماشین، شادابی و روحیه راننده نیز بسیار مهم است چون او برای رانندگی در باران باید کاملا حواس خود را جمع کند و اگر احساس خستگی می‌کند دقایقی را به استراحت اختصاص دهد.

شرایط راه و جاده در نحوه رانندگی در باران

مشکل دیگر در زمان رانندگی در باران شرایط جاده‌ها و آسفالت آن‌ها است که گاهی اوقات شاهد آب‌گرفتگی‌ها در مسیر یا حتی چاله‌های متعدد هستیم که دیده نمی‌شوند و مانند خطر بالقوه‌ای در کمین شما می‌نشینند.

گاهی اوقات تحت این شرایط فرمان خودرو ناگهان به یک طرف کشیده می‌شود و خودرو را منحرف می‌کند، در نتیجه بهتر است فرمان را با هر دو دست خود بگیرید.

کنترل فرمان خودرو در نحوه رانندگی در باران

برخی از افراد هنگام رانندگی دست یا انگشت خود را بین فرمان می‌گذارند که نتیجه آن کاهش کنترل فرمان خودرو است و بنابراین زمان انحراف فرمان ممکن است حتی دست‌ها بشکنند یا آسیب ببینند. پس هنگام رانندگی در بارندگی کمی جدیت خود را بالا ببرید.

بخار و رطوبت داخل خودرو در نحوه رانندگی در باران

یکی دیگر از مشکلاتی که گریبانگیر افراد تحت این شرایط جوی می‌شود اختلاف دمای خارج و داخل ماشین و بالا رفتن سطح رطوبت هوا است تا شیشه‌های خودرو با بخار پوشیده شود. زمان رانندگی در جاده لغزنده مهم است دید خوبی داشته باشید، پس همیشه گرم‌کن شیشه عقب ماشین خود را روشن کنید و با پاک کردن شیشه جلو به کمک سیستم تهویه ماشین و برف پاک‌کن‌ها دید خود را افزایش دهید.

چراغ‌‌های خودرو در نحوه رانندگی در باران

یکی دیگر از نکاتی که باید رعایت کنید روشن کردن چراغ‌های سو پایین است تا نه تنها دید شما نسبت به محیط اطراف بیشتر شود بلکه سایر خودروها و عابران پیاده نیز دید بهتری به شما داشته باشند.

دقت کنید استفاده از چراغ‌های سو بالا می‌تواند به دلیل انعکاس نور به طرف خودتان، باعث کاهش دیدتان شود.

جالب است بدانید رانندگی در بارندگی در بعضی از کشورها حتما باید با چراغ روشن انجام شود!

نحوه رانندگی در باران و جاده خیس و لغزنده

نحوه رانندگی در باران و جاده خیس و لغزنده

سرعت خودرو در نحوه رانندگی در باران

برخی از رانندگان موقع رانندگی در این شرایط به علت شتاب‌ گرفتن بدون دلیل و حتی ترمز شدید جان سایرین را خطر می‌اندازند، بنابراین روی سرعت خودرو کنترل داشته باشید و با سرعت مطمئن حرکت کنید نه مجاز!

حفظ فاصله ایمنی در نحوه رانندگی در باران

حفظ فاصله با سایر خودروها در شرایط بارانی باید از حالت عادی بیشتر باشد چون همانطور که در بالا گفتیم علت آن کاهش قدرت ترمزگیری ماشین است. علاوه بر این بهتر است فکر کنید راننده جلویی شما مهارت بالایی ندارد و هر لحظه ممکن است برای شما خطر به وجود آورد، بنابراین از لایی کشیدن یا سبقت ناگهانی خودداری کنید.

فراموش نکنید خودروهای مختلف توانایی‌های متفاوت دارند، بنابراین در زمان بارندگی از محدودیت‌های ماشین خود مطلع باشید و برای رسیدن به مقصد عجله نداشته باشید.

از جمله مهم‌ترین حوادثی که موقع لغزندگی جاده‌ها رخ می‌دهد بی توجهی نسبت به پیچ‌ها است. پیش از رسیدن به پیچ‌ها حتما روی سرعت خود کنترل داشته باشید و آهسته تغییر مسیر دهید.

در پایان باید گفت نحوه رانندگی در باران به مقدار زیادی به کم کردن سرعت و افزایش فاصله طولانی با خودروهای جلو بستگی دارد.

در این مطلب سعی کردیم به تمامی نکات و توصیه‌های لازم برای رانندگی مطمئن و بدون نگرانی در باران رسیدگی کنیم و همیشه به یاد داشته باشید گاهی اوقات حتی با مهارت‌ترین رانندگان بعضی از ساده‌ترین موارد را نادیده می‌گیرند.

بنابراین با رعایت مطالب بالا و حفظ خونسردی و دقت خود از خطرات رانندگی در باران فاصله بگیرید.

شما تجربه رانندگی در باران را دارید ؟ به نظر شما رانندگی در باران با روزهای عادی متفاوت است ؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را برای خوانندگان کالا یدکی بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *