دانستنی های خودرو

4 نکته در زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ

اهمیت دیسک و صفحه کلاچ در خودرو

از سری مطالعات دانستنیهای خودرو شما را با موضوع زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ آشنا می کنیم.

خودرو برای به حرکت در آمدن نیاز به بخش تولید نیرو، تغییر گشتاور و قدرت آن و انتقال نیروی تولیدی به چرخ ها را دارد. با توجه به اینکه تولید نیرو در موتور خودرو انجام می شود برای به حرکت درآمدن خودرو باید بتوانیم این نیروی تولید شده را به چرخ های خودرو منتقل کنیم.برای این انتقال بخش های بسیار متعددی درگیر هستند که ما به فراخور این مطلب در مورد یکی از این بخش ها که گیر بکس خودرو است صحبت خواهیم کرد.

وظیفه گیر بکس خودرو تغییر گشتاور نیرو بوسیله چرخ دنده ها با ضریب هایی متفاوت است.

برداشتن فشار از روی گیربکس به هنگام تعویض دنده ها  وظیفه دیسک و صفحه خودرو می باشد. وقتی فشار موتور از روی گیربکس برداشته می شود این کار باعث این می شود که ما بتوانیم با گردش آزاد چرخ دنده ها آن ها را جا به جا کنیم و با قرار دادن چرخدنده ای مناسب به حرکت خودرو ادامه دهیم.

کیت کلاچ شامل دیسک و صفحه و بلبرینگ کلاچ می باشد. صفحه کلاچ خودرو بیشتر از همه دچار خوردگی می شود زیرا با هر عمل کلاچ گیری این صفحه کلاچ است که باعث حذف فشار از روی گیربکس می شود و تداوم این عمل به مرور باعث از بین رفتن صفحه کلاچ میگردد.

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ

همانطور که گفته شد، امکان دیدن دیسک و صفحه بدون باز کردن دیفرانسیل وجود ندارد و به منظور تشخیص زمان تعویض دیسک و صفحه باید به نشانه‌ها توجه کرد. حال سوالی که برای اغلب رانندگان پیش می‌آید این است که چگونه تشخیص دهیم دیسک و صفحه خودرو نیاز به تعویض دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت علائم و تست‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهند زمان تعویض کیت کلاچ و صفحه فرا‌ رسیده است. در ادامه برخی از روش‌های تشخیص و زمان تعویض دیسک و صفحه را بیان می‌کنیم:

ـ ضعف شدید خودرو در حرکت سربالایی به معنای اتمام صفحه کلاچ است.

ـ حرکت خودرو در حالت سکون با دنده ۲ اگر با خاموش نشدن خودرو همراه شود و خودرو حرکت کند یعنی زمان تعویض دیسک و صفحه خودرو فرا‌ رسیده است که این روش یک تست تجربی محسوب می‌شود و دقیق نیست.

ـ اگر دنده ۱ و دنده عقب خودرو به سختی جا رود یعنی دیسک و صفحه خودرو شما نیاز به تعویض دارد ولی اگر برای تمامی دنده‌ها این حالت وجود داشت احتمالا روغن گیربکس تمام شده است.

ـ یکی از بهترین و اصولی‌ترین روش تشخیص زمان تعویض دیسک و صفحه این است که در حال حرکت با سرعت ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر بر ساعت، خودرو را در دنده ۴ قرار داده و پدال گاز را تا انتها فشار دهید. در این حالت اگر موتور خودرو شتاب گرفت و پرش داشت یعنی دیسک و صفحه با یکدیگر درگیر نیستند و زمان تعویض دیسک و صفحه فرا‌ رسیده است.

ـ یکی دیگر از علائم تمام شدن دیسک و صفحه خودرو این است که خودرو در حالت سکون در دنده ۱ قرار داده شود و در این حالت وقتی پدال کلاچ را رها کنید، بدنه خودرو دچار لرزش شود.

ـ از دیگر نشانه‌های تشخیص و زمان تعویض دیسک و صفحه خودرو، می‌توان به شتاب اولیه و شتاب‌های ناگهانی اشاره کرد و به دلیل انتقال ندادن نیرو موتور به گیربکس بخشی از قدرت موتور بین فلایویل و دیسک و صفحه هدر می‌رود.

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ- علت کاهش عمر صفحه کلاچ خودرو

در حالت عادی دیسک و صفحه کلاچ خودرو پس از طی کردن ۵۰ تا ۶۰ هزار کیلومتر نیاز به تعویض دارد و زمانی که بیشتر حرکت خودرو در جاده‌های بیرون شهری انجام و در نهایت از کلاچ کمتر استفاده شود این مقدار به ۸۰ هزار کیلومتر هم می‌رسد. به طور کلی مجموعه دیسک و صفحه کلاچ که نوعی قطعه مصرفی به‌شمار می‌آیند از مقاومت لازم در برابر گرما و فرسایش ناشی از تنش و اصطکاک برخوردار هستند.

برخی عوامل در کاهش عمر صفحه کلاچ خودرو موثر هستند، از جمله آن‌ها باید به موارد زیر اشاره کرد:

فشار به خودرو در سربالایی

حرکت با شتاب زیاد

عادت بد قرار دادن پا بر روی کلاچ خودرو

تاب داشتن و خط داشتن فلایویل

جنس نامرغوب صفحه کلاچ

تعداد سرنشین در خودرو

بنابراین اگر می‌خواهید عمر صفحه کلاچ خود را افزایش دهید بهتر است به موارد بالا توجه بیشتری کنید تا زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو را به تعویق بیاندازید.

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ- علائم ضعیف شدن صفحه کلاچ

همانطور که می‌دانید، وظیفه انتقال نیروی موتور به گیربکس بر عهده دیسک و صفحه کلاچ خودرو است و پدال کلاچ از انتقال نیرو جلوگیری می‌کند تا عمل تعویض دنده توسط راننده انجام شود. پس از مدتی صفحه کلاچ خودرو به عنوان یک قطعه مصرفی ضعیف می‌شود و به تعویض نیاز دارد. چگونگی تشخیص تمام شدن صفحه کلاچ به علائم و نشانه‌هایی بستگی دارد.

از علائم و نشانه‌های ضعیف یا تمام شدن صفحه کلاچ، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

زمانی که پدال کلاچ حالت ارتجاعی و فنری خود را از دست بدهد و سفت و خشک شود.

در هنگام تعویض دنده صدا شنیده شود.

زمان رها کردن کلاچ، پای راننده به سرعت به عقب رانده شود.

وقتی در هنگام حرکت خودرو دور موتور افزایش یابد اما سرعت به نسبت آن بالا نرود.

این نکته را در نظر داشته باشید که خرابی سیم کلاچ یا خشکی آن در مواقعی سبب پله پله شدن کلاچ خودرو می‌شود که باید به این موضوع توجه کنید و در این صورت به تعویض صفحه کلاچ نیازی نیست.

car clutch 4

محدوده هزینه تعویض دیسک و صفحه برای انواع خودروها

اگر یکی از علائم زمان تعویض دیسک و صفحه را در خودرو خود مشاهده کردید باید به یک تعمیرگاه تخصصی خودرو خود مراجعه کنید و تعویض دیسک و صفحه را به تعمیرکار ماهر و با تجربه بسپارید. مهمترین سوال در زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ، اجرت و هزینه مکانیک محسوب می‌شود. در این بخش از مقاله قصد داریم تا محدوده هزینه تعویض کیت کلاچ در تاریخ انتشار این مقاله برای انواع خودرو پرتردد در جاده‌های ایران را براساس نرخنامه اتحادیه صنف تعمیرکاران خودرو بیان کنیم:

هزینه تعویض دیسک و صفحه پراید : ۸۰ هزار تومان تا ۱۲۰ هزار تومان

هزینه تعویض دیسک و صفحه سمند : ۱۳۰ هزار تومان تا ۱۹۰ هزار تومان

هزینه تعویض دیسک و صفحه پژو پارس : ۱۳۰ هزار تومان تا ۱۹۰ هزار تومان

هزینه تعویض دیسک و صفحه پژو ۲۰۶: ۱۰۰ هزار تومان تا ۱۸۰ هزار تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.